Marzec to miesiąc intensywnych porządków w ogrodzie. Na początku miesiąca, przed rozpoczęciem wegetacji, przycinamy krzewy ozdobne – berberys, trzmielinę, głóg, lilaki, jaśminowiec i tawuły. Jest to też pora na cięcie wielu odmian powojników. Pod koniec miesiąca, kiedy nie ma już mrozu, przystępujemy do cięcia róż oraz skracamy pędy krzewów kwitnących późną wiosną i latem: budleje, tawuły japońskie i hortensje.

 

OGRÓD

Kiedy tylko puszczą mrozy, możemy zabrać się do przygotowania gleby na grządkach. Jeżeli nie zrobiliście tego jesienią, przekopujemy ziemię w naszych warzywnikach dodając do niej kompostu.  Siejemy wprost do gruntu późną i średnio wczesną marchew. Pod osłonami wysiewamy nasiona rzodkiewki. W połowie miesiąca wysiewamy na rozsadę kalafior, szpinak, pietruszkę naciową oraz zioła. Pikujemy również rozsadę nasion wysianych w lutym. Pod koniec marca wysiewamy do skrzynek paprykę, pomidory i oberżynę, które będą później uprawiane w gruncie. W tym samym czasie możemy już wysiać do gruntu rzodkiewkę, pietruszkę korzeniową, cebulę i groch, zgodnie z ludową prawdą: „kto groch sieje w marcu, ten go zbiera w garncu, kto sieje go w maju, ten zbiera w jaju”.

 

Na przełomie marca i kwietnia sadzimy krzewy ozdobne i wieloletnie pnącza. Dzielimy też karpy liliowców, funkii, rudbekie i ogrodowe nawłocie.

Po zimie dokładnie grabimy trawnik, usuwając z niego mech, suchą trawę i zalegające liście. Jeżeli nie wykonaliście wertykulacji trawnika jesienią, to teraz jest na to czas. Zabieg ten, przez rozbicie karp, gwarantuje lepsze napowietrzenie trawnika, oraz usunięcie mchu. Po tym zabiegu nawozimy trawnik oraz dosiewamy trawę w puste miejsca.

Zdrowy i piękny ogród i jakość plonów z naszych warzywników zależy od jakości gleby. To bardzo ważny aspekt, który jest często pomijany w poradnikach dotyczących pielęgnacji ogrodów. Temat jest na tyle ważny, że postaram się szerzej go omówić w odrębnym artykule. Jeżeli macie w ogrodzie ciężką gliniastą ziemię czy piasek, warto zastosować w marcu dla jej poprawy nawóz organiczny z kwasami humusowymi, takim jak Rosahumus. Jest to naturalny środek organiczno – mineralny zawierający kwasy humusowe, potas i żelazo, który jest przeznaczony do nawożenia doglebowego i właśnie poprawy jakości gleb.

BALKON I TARAS

Nadal możemy wysiać pod osłonami nasiona żeniszka, werbeny, petunii, lobelii i aksamitek. Pod koniec marca sadzimy do skrzynek bratki. Są to kwiaty odporne na chłody.

Komentarze są wyłączone