Projektowanie i zakładanie ogrodów permakulturowych i deszczowych
Pojęcie permakultury
Ochrona środowiska wielu kojarzy się z aktywistami, ograniczaniem produkcji dwutlenku węgla czy ochroną lasów i innych terenów zielonych. Permakultura, jako zbiór przyjaznych naturze praktyk kształtowania terenów zielonych oraz zasad etyki, przypomina, że jesteśmy częścią tego środowiska i jesteśmy z nim ściśle związani. Polega ona na projektowaniu trwałych, samoregulujących się systemów, które działają w zgodzie z naturą i jednocześnie przynoszą wymierne korzyści dla ich użytkowników, czyli dla nas. Ogród tworzony w oparciu o jej zasady ma też realny wpływ na ochronę środowiska. Więcej na ten temat znajdziecie na naszym blogu.
Zasady tworzenia przestrzeni permakulturowych
FILOZOFIA TWORZENIA OGRODÓW PERMAKULTUROWYCH OPIERA SIĘ NA TRZECH WARTOŚCIACH:
W ogrodzie permakulturowym, wykorzystując naturalne procesy, jakie zachodzą w przyrodzie, tworzymy takie warunki, które doprowadzają do ograniczenia do minimum naszej pracy i ingerencji w ogród.
Projekt w tworzeniu ogrodu permakulturowego
DLA STWORZENIA WARUNKÓW DLA OGRODU PERMAKULTUROWEGO, NIEZBĘDNE JEST ODPOWIEDNIE ZAPLANOWANIE JEGO ELEMENTÓW. JEGO PODSTAWĄ JEST WYDZIELENIE STREF:
Ważne jest również w miarę możliwości, wkomponowanie ogrodu w otaczającą przyrodę, tak, aby zapewnić swobodną możliwość przemieszczania się małych zwierząt oraz owadów.
W KOLEJNYM ETAPIE DOBIERAMY MATERIAŁY DO BUDOWY OGRODU, CZYLI:
Na zakończenie przygotowujemy poradnik dotyczący pielęgnacji ogrodu w oparciu o naturalne, przyjazne przyrodzie metody i środki.
Ogród deszczowy jako element ogrodu permakulturowego
O tym, że woda i odpowiednie nią gospodarowanie ma w ogrodzie ogromne znaczenie nie muszę nikogo przekonywać.
Ogród deszczowy to sposób na zatrzymanie wody w ogrodzie a jednocześnie alternatywa dla oczek wodnych w ogrodach, gdzie nie możemy sobie na nie pozwolić ze względu na ich rozmiar czy koszta budowy.
OGRÓD DESZCZOWY PEŁNI W OGRODZIE NASTEPUJĄCE FUNKCJE: